وقتی صحبت از سنگ‌های با ارزش و زیبا می‌شود، یکی از نام‌هایی که در ذهن می‌آید سنگ فیروزه است.

سنگ فیروزه ابتدا به خاطر رنگ زیبا استخراج شد. رنگ فیروزه بسته به نسبت آهن و مس آن متغیره و طیف رنگی این سنگ جذاب، از آبی آسمانی تا سبز می‌باشد.

مصریان فیروزه را سنگ زندگی می‌دانستند و از آن برای ساخت جواهر به وفور استفاده می‌کردند. قدیمی‌ترین جواهراتی که به این سنگ ساخته شده، گردنبندی است که بر جسد مومیایی شده ملکه “زر” مصریان یافت شده و برای حدود ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بوده.

عامل اصلی به وجود آمدن این سنگ، عنصر مس هست. سنگ فیروزه از جنس فسفات آب‌دار آلومینیم و مس با ساختاری بلوری و سختی ۵-۶ هست.

سنگ فیروزه معمولا در نقاطی بیشرت یافت میشه که صخره‌های حاصل از فعالیت‌های آتشفشانی وجود دارند و هرچه تخلخل و حباب کمتری داشته باشد مستحکم‌تر می‌شود. در واقع سنگ باید کاملا خشک باشد تا مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد.

 

سنگ فیروزه

 

 

سنگ فیروزه در طول تاریخ و تمدن‌های مختلف دارای ارزش بالایی بوده. همانطور که اشاره شد مصریان از آن به عنوان یک جواهر باارزش استفاده می‌کردند.

در تبت نیز این سنگ دارای احترام ارزش بالایی است و حتی از طلا گرانبهاتر معامله می‌شود.

بومیان آمریکایی معتقد بودند که فیروزه باعث محافظت از انسان می‌شود آن‌را سنگی آسمانی می‌دانستند. آن‌ها سنگ فیروز را پلی بین دنیای مادی و معنوی می‌دانستند که به صاحبش قدرت می‌بخشد.

در طول تاریخ از آن به عنوان سنگی معنوی یاد شده است.

بیشتر بخوانید:   شناخت سنگ‌ها: جید

در ایران نیز فیروزه دارای ارزش بالایی است و از آن برای اماکن معنوی و مذهبی و همچنین جواهرات و زیورآلات استفاده می‌شود. در ایران باستان آن‌را پیروزه می‌نامیدند و به‌عنوان سنگ پیروزی شناخته می‌شد.

در قرن ۱۵ از این سنگ به‌عنوان یکی از ابزار پزشکی استفاده می‌شده و آن‌را به عنوان پادزهر در برابر سموم به‌کار می‌بردند.

 

برخی از خواص سنگ فیروزه:

از فیروزه به عنوان ابزار مدیتیشن برای کمک به پاکسازی ذهن استفاده می‌شود.

این سنگ به این موضوع معروف است که اگر روی بخشی از بدن که دچار بیماری شده قرار داده شود، بیماری را از بدن انسان بیرون می‌کشد.

باعث تقویت بافت‌های بدن می‌شود و به درمان سردرد کمک می‌کند.

آرامش بخش و تسکین دهنده اعصاب

رفع خستگی و افسردگی

افزایش سیستم ایمنی بدن

اثرات ضد التهابی و زدودن سموم

تصفیه ریه

رفع گلودرد

تقویت چشم‌ها

کمک به درمان رماتیسم، نقرس، مشکلات معده و بیماری‌های ویروسی

ایجاد تعادل و تنظیم چاکراهای چهار، پنج و شش

فیروزه را سمبل بخشندگی، مهر و محبت است.

 

سنگ فیروزه

 

منابع سنگ فیروزه:

 

فیروزه در نقاط زیادی از دنیا یافت می‌شود. چین، آمریکا، آفریقا، مصر، عربستان، تبت، هندوستان از منابع این سنگ زیبا و پرکاربرد هستند. فیروز ایرانی یک از بهترین مدل‌های فیروزه در ساسر دنیاست.

سنگ فیروزه دارای ۲ نوع عجمی (صاف) و شجری (رگه‌دار) هست.

اکثر نمونه‌های موجود فیروزه، سنتتیک هستند که با استفاده از قطعات شکسته یا پودر شده و حرارت بالا ساخته می‌شوند.

 

نگه‌داری از سنگ فیروزه:

 

سنگ فیروزه را باید ماهی یک‌بار در میان سنگ‌های هماتیت قرارداد تا انرژی‌های آن تخلیه شود و به مدت یک شبانه روز آن‌را دور از نور خورشید گذاشت.

بیشتر بخوانید:   شناخت سنگ‌ها: لاجورد

برای حفظ رنگ و خواص فیروزه، آن‌را از گرمای شدید و برخورد با موادشیمیایی مانند لوازم آرایش و مواد شوینده، مواد چرب و کلر دور نگه‌دارید.